Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

4. finał Konkursu literacko-plastyczno-historycznego upamiętniającego rocznicę bitwy pod Krzywopłotami, Bydlinem i Załężem

Już po raz czwarty w Szkole Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego zorganizowano Konkurs literacko-plastyczno-historyczny upamiętniający rocznicę bitwy pod Krzywopłotami, Bydlinem i Załężem. Podobnie jak w latach ubiegłych honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem objęli: inicjatorka konkursu, Poseł na Sejm RP pani Lidia Gądek, Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom pan Adam Zielnik, Wójt Gminy Klucze pan Norbert Bień oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego w Dłużcu pan Krzysztof Szczepankiewicz.

W tym roku jednak ilość prac przerosła wszelkie wyobrażenia organizatorów, bowiem wzięli w nim udział uczniowie aż 16 szkół z powiatu olkuskiego. Jury z składzie: Jerzy Nagawiecki, Wojciech Szota, Renata Opiłka, Anna Osuch, Agata Piwowarczyk, Urszula Latacz, obejrzało 107 prac plastycznych, 15 prezentacji multimedialnych oraz przeczytało 41 prac literackich. Po trudnych obradach ustalono wyniki konkursów, a nagrodzonych wraz opiekunami i dyrektorami szkół zaproszono na uroczysty finał 21 listopada 2017 roku.

Na uroczystość przybyli również zaproszeni goście:
Poseł na Sejm RP pani Lidia Gądek
Burmistrz Miasta i Gminy pan Adam Zielnik
Wójt Gminy Klucze pan Norbert Bień
Pani Bożena Konieczna - społeczny doradca Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom
Ksiądz Jacek Kawala
Radny Rady Miasta i Gminy Wolbrom pan Marcin Grzanka
Pan Czesław Gbyliczek - sołtys wsi Strzegowa
Pan Tomasz Smętek - sołtys wsi Załęże
Pan Tomasz Bargieł - dyrektor biura poselskiego pani poseł Lidii Gądek
Pan Jerzy Nagawiecki - redaktor „Serwisu Jurajskiego”
Pan Wojciech Szota - redaktor „Wieści Wolbromskich”
Pan Mieczysław Piputa - prezes OSP Dłużec
Dyrektorzy szkół, których uczniowie wzięli udział w konkursie.

Finał rozpoczął się piosenką „Taki to kraj” w wykonaniu Nikoli Tabor oraz patriotyczną pantomimą w wykonaniu uczniów klasy III a. Następnie Pani Poseł Lidia Gądek, Pan Burmistrz Adam Zielnik, Pan Wójt Norbert Bień i Pan Dyrektor Krzysztof Szczepankiewicz wręczyli laureatom konkursów nagrody rzeczowe, które zostały przez nich ufundowane. Szczególną nagrodą dla laureatów pierwszych miejsc było zaproszenie do Sejmu RP wystosowane przez panią poseł.

Oto wyniki konkursów:

KONKURSU PLASTYCZNEGO

Projekt znaczka pocztowego upamiętniającego bitwę pod Krzywopłotami, Bydlinem i Załężem – klasy: VII, II i III gimnazjum
I miejsce Magdalena Kiwior – Szkoła Podstawowa w Dłużcu (opiekun: Agata Piwowarczyk)
II miejsce Kaja Skalska – Zespół Szkół w Wolbromiu ul. Pod Lasem 1 (opiekun: Anna Kaziród)
II miejsce Jakub Banaś - Szkoła Podstawowa w Dłużcu (opiekun: Agata Piwowarczyk)
III miejsce Amelia Latacz - Szkoła Podstawowa w Dłużcu (opiekun: Agata Piwowarczyk)
III miejsce Maria Paszkowska - Zespół Szkół w Wolbromiu ul. Pod Lasem 1 (opiekun: Anna Kaziród)

WYRÓŻNIENIA
•    Norbert Leśniak – Szkoła Podstawowa w Kwaśniowie Dolnym (opiekun: Katarzyna Przybylska-Polak)
•    Paulina Konieczna – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bydlinie (opiekun: Jolanta Haberka)

Projekt kartki pocztowej upamiętniającej bitwę pod Krzywopłotami, Bydlinem i Załężem - klasy IV-VI SP
I miejsce Sylwia Syguła - Zespół Szkół w Wolbromiu ul. Pod Lasem 1 (opiekun: Anna Kaziród)
II miejsce Kacper Marchajski - Szkoła Podstawowa w Dłużcu (opiekun: Agata Piwowarczyk)
II miejsce Karolina Górka – Szkoła Podstawowa w Gołaczewach (opiekun: Grażyna Dolezy)
III miejsce Zuzanna Piepke - Szkoła Podstawowa w Gołaczewach (opiekun: Grażyna Dolezy)
III miejsce Jan Żurek - Szkoła Podstawowa w Gołaczewach (opiekun: Grażyna Dolezy)

WYRÓŻNIENIA
•    Emilia Fabian - Zespół Szkół w Wolbromiu ul. Pod Lasem 1 (opiekun: Anna Kaziród)
•    Kamila Pietrzak - Szkoła Podstawowa w Dłużcu (opiekun: Agata Piwowarczyk)
•    Igor Bijak - Szkoła Podstawowa w Gołaczewach (opiekun: Grażyna Dolezy)

KONKURS  HISTORYCZNY
„JÓZEF PIŁSUDSKI  I SZLAK I BRYGADY LEGIONÓW POLSKICH”

Uczeń klasy IV-VI szkoły podstawowej miał za zadanie przygotować: prezentację multimedialną upamiętniającą bitwę pod Krzywopłotami.
Uczeń gimnazjum miał za zadanie przygotować prezentację multimedialną upamiętniającą postać Józefa Piłsudskiego i szlak I Brygady Legionów Polskich.

KATEGORIA: SZKOŁA PODSTAWOWA

I miejsce – Paweł Wdowik Szkoła Podstawowa im. Unii Europejskiej w Kwaśniowie Dolnym opiekun Katarzyna Kula
II miejsce – Emilia Probierz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Krzykawie opiekun Alicja Kondek
II miejsce – Igor Pawłowski Zespół Szkolno-Przedszkolny Szkoła Podstawowa nr1 w Wolbromiu opiekun Anna Płowiec
III miejsce – Łukasz Domogała Szkoła Podstawowa im. Króla Władysława Łokietka w Zarzeczu opiekun Anna Płaszczyk

KATEGORIA: GIMNAZJUM

I miejsce – Anna Siejka Szkoła Podstawowa im. Króla Jana III Sobieskiego w Dłużcu opiekun Renata Opiłka
I miejsce – Paweł Korpencik Zespół Szkolno-Przedszkolny w Krzykawie opiekun Alicja Kondek
II miejsce – Anna Pacia Szkoła Podstawowa im. Króla Jana III Sobieskiego w Dłużcu opiekun Renata Opiłka
III miejsce – Magdalena Piwowarczyk Szkoła Podstawowa im. Króla Władysława Łokietka w Zarzeczu opiekun Anna Płaszczyk
III miejsce - Kluza Wiktoria Szkoła Podstawowa im. Króla Władysława Łokietka w Zarzeczu opiekun Anna Płaszczyk
Wyróżnienie: Bartosz Cygnarowski Zespół Szkół pod Lasem w Wolbromiu opiekun Ewa Gwóźdź

Konkurs literacki szkoła podstawowa

Temat: Jak piękne jest to miejsce jesienią… opisz krajobraz, w przestrzeni którego odbyła się kiedyś wielka bitwa pod Krzywopłotami, Bydlinem i Załężem.

I miejsce - Marcel Nowakowski - Szkoła Podstawowa w Kluczach - opiekun Celina Adamek
II miejsce Jagoda Kurkowska - Szkoła Podstawowa w Kwaśniowie Dolnym - opiekun Katarzyna Kula
II miejsce Wiktoria Pałka - Szkoła Podstawowa nr 2 w Wolbromiu - opiekun Marta Serwatka
III miejsce Agata Kapuścińska - Szkoła Podstawowa w Kluczach - opiekun Celina Adamek
III miejsce Bartosz Gwiazda - Szkoła Podstawowa nr 2 w Wolbromiu - opiekun Anna Starostecka
Wyróżnienie Monika Bąk – Szkoła Podstawowa nr 9 Olkusz - opiekun Marzena Kozieł

Kategoria VII klasa i gimnazjum
Temat: Rozpamiętywać porażki czy wspominać chwile chwały? Odpowiedz na pytanie przywołując między innymi realia bitwy pod Krzywopłotami, Bydlinem I Załężem.

I miejsce Anna Pacia - Szkoła Podstawowa w Dłużcu - opiekun Urszula Latacz
II miejsce Miłosz Boruń – Szkoła Podstawowa w Kluczach - opiekun Iwona Boruń
II miejsce Julia Zagajewska - Zespół Szkół nr 2 w Wolbromiu - opiekun Anna Klich
III miejsce Gabriela Rogalska - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wolbromiu - opiekun Marta Serwatka
III miejsce Monika Maciąg - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wolbromiu - opiekun Małgorzata Krężel
Wyróżnienie Piotr Piątek - Szkoła Podstawowa w Kluczach- opiekun Iwona Boruń

Część oficjalną zakończył występ Kacpra Marchajskiego - laureata konkursu pieśni patriotycznej w Wierzchowisku.

Po części oficjalnej goście i laureaci zostali zaproszeni na poczęstunek ufundowany przez dyrektora szkoły oraz Piekarnię "Porębska Grażyna" w Dłużcu, a przygotowany przez panie ze szkolnej stołówki: Alicję Pasich, Wioletę Ogonek i Edytę Madej.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania dla osób, które objęły honorowym patronatem nasze konkursy oraz ufundowały cenne nagrody, a byli to:
Poseł na Sejm RP pani Lidia Gądek
Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom pan Adam Zielnik
Wójt Gminy Klucze pan Norbert Bień
Interkonekt - lokalny operator sieci światłowodowej Fiber
Delfin BIS - Agnieszka Szczepankiewicz partner handlowy Oknoplast Kraków
Szczególne podziękowania kierujemy do pani Aleksandry Ściańskiej - pracownika Urzędu Miasta i Gminy Wolbrom za przygotowanie dyplomów dla laureatów, opiekunów i wszystkich uczestników konkursu.

Konkurs pokazał, że miłość do “małej ojczyzny” jest w naszym regionie wiecznie żywa. Gratulujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji.
Organizatorki: Urszula Latacz, Renata Opiłka, Agata Piwowarczyk, Anna Osuch